KoinMedya
Home Kriptopara Haber BIS Raporuna Göre Kripto Paraların Geleceği Muğlak

BIS Raporuna Göre Kripto Paraların Geleceği Muğlak

BIS Raporuna Göre Kripto Paraların Geleceği Muğlak
“bayebit”


0
BIS raporuna göre kripto paraların geleceği belirsiz. Uluslararası Ödemeler Bankasının (BIS) bu yıl ki raporunun başlığı “Kripto Paralar: Hilenin Ardına Bakmak”. Rapor özellikle kripto paralarla ilgili çözülmesi vaat edilen fakat gerçekleşmeyen sorunlara odaklanmış. Özetle, mevcut haliyle kripto paraların hâlâ küresel ya da yerel tedavülde kullanılamayacağını belirtmiş. 

BIS Raporlarına Göre Kripto Paraların Geleceği Risk Altında

Rapor, paranın kısa tarihçesi ile başlıyor. Banknotların altın gibi değeri yok ama hükumetler tarafından güvence veriliyor olması, onları değerli kılıyor. Para dediğimiz şey aslında tamamen güven üzerine kurulu. Tarih, zamanla bu güveni kaybeden deniz kabukları ya da delikli para örnekleriyle dolu. İtibar sahibi bir para, bir norm değil istisna aslında. Rapora göre en canlı örnekse Venezuela.

Kripto paralar ise güvensiz ve merkeziyetsiz ama arkasındaki teknoloji nedeniyle güvenilir olmayı vaat ediyor. Ne gözetim ne şeffaflık gerektiriyor.

Kripto paraların, vaatlerinin gerisinde kaldığı doğru. Bu tür paraların merkeziyetsiz güvenilirliğinin bedeli ise Danimarka ya da İsviçre büyüklüğünde bir ülkenin yaktığı elektrik kadar masrafın sadece Bitcoin gibi bir para birimi tarafından harcanıyor olmasında gizli. Ethereum gibi diğer paraların da çok büyük tüketimleri söz konusu.  Küresel bir ısınma ve nesli tükenen türler hesaba katılınca bu durumun sürdürülemeyeceği ise aşikâr.

Öte yandan kripto paraların ölçeklenebilir olmaması ve değerinin istikrarsızlığı, fiyatındaki dalgalanmayı (volatility) artırıyor. Raporun detaylarında kullanıcıların işlemlerinin muhasebe kayıtlarının da nihai olmaması ve sürekli güncellenebilmesi bir diğer sorun. Bunun nedeni ise işlemleri gerçekleştirmede Blockchain’in en uzun zincir kuralını takip ediyor olması. Yani, ödemenin nihai olması bir olasılıktan ibaret.

Kripto Paraların Geleceği Neden Risk Altında

Kripto paraların geleceği risk altında, paranın değerini, işlemleri de gerçekleştiren çok büyük bilgisayar gücüne sahip madenciler tarafından da manipüle edilebiliyor. Hatta bu güç çok artarsa, %51 saldırısı denen durum bile gerçekleşebiliyor. Rapora göre yasadışı borsaların kapatılması, kripto para değeri için çok önemli.

BIS Raporlarına göre kripto paraların geleceği belirsiz ancak, kripto paralar, sıradan para mantığı ile çalışmasa da altında yatan blockchain teknolojisi küçük hacimli uluslararası havalelerde çok umut verici. Raporda bir kaç tane öneri de sunulmuş. İlki, kripto para ve dijital varlıkların yasal olarak düzenlenmesiyle ilgili. İkincisi bunların genel geçer finansal varlıklarla birlikte işlerliğiyle ve sonuncusu ise sadece dijital değerlerle işlem yapan platformların düzenlenmesiyle ilgili. (ambcrypto)

Coinajans