KoinMedya
Home İnceleme Blockchain Teknolojisi, Yapay Zekâ Girişimlerini Hızlandırabilir

Blockchain Teknolojisi, Yapay Zekâ Girişimlerini Hızlandırabilir

Blockchain Teknolojisi, Yapay Zekâ Girişimlerini Hızlandırabilir
“bayebit”


0
Yapay zeka nedir? Blockchain teknolojisi çok büyük potansiyellere sahip. Hash ve node’lardan oluşan bu deryaya girdikçe karşınıza daha büyük mecralar açılıyor. Biz web 3.0 teknolojisine hazırlanırken, Blockchain teknolojisi ve yapay zekâ vitesimizi bir kademe daha artıracak. Hatta bir kaç.

Yapay zeka nedir?

Biz yatarken işlerimizi robotların yapacağı bir dünya hâlâ çok uzakta. Özellikle işin içine yüksek maliyetli olan yapay zekâ girince buna şimdilik sadece zenginler sahip olabiliyor.

Yapay Zekâ Nedir ? Şu An Ne Durumda?

Robot Sofya’nın neredeyse mükemmel olan röportajı, yapay zekânın daha güzel bir dünya yaratma hedefine bizi bir adım daha yaklaştırmış gözüküyor. Röportajda tüm dünya insanlarının nutku tutulmuştu. Hatta öğrenebilen robotlar, insanları biraz ürpertmişti. Her evde çocuklarına bakıp ev ödevlerini yaptıran bir Sofya’nın olacağı yıllar hâlâ uzakta. Küçük işletmeler için bile bu teknoloji hâlâ çok pahalı.

Blockchain Teknolojisi Yapay Zekâ Kalitesini Geliştirebilir

Vellum Capital LLC’nin ortağı ve CEO’su Eric Kovalak:

Blockchain teknolojisi ve yapay zekâlar çökünce neler olabileceğine dair biraz fikrimiz var. İhtimaller sınırsız ama blockchain teknolojisinin maharetlerinden biri verilerin kalitesini artırmak. Umudumuz o ki blockchain teknolojisi, kayıt oluşturma ve koruma maliyetlerini düşürecek. Bu da yapay zekâ makinelerinin daha çok insansı veriyi daha kısa zamanda kazıp çıkarmasını sağlayacak. Yapay zekâlara ne kadar veri yüklersek o kadar zeki oluyorlar. Fakat yükü azaltmak yani gereksiz bilgileri göz ardı etmek, blockchain teknolojisiyle mümkün olabilecek.”

 Yapay Zekâyı Erişilebilir Kılmak

Robot Sofya’nın yapay zekâsını SingularityNET geliştirmişti. Şimdi ise blockchain teknolojisinden yararlanmak için AI Decentralized ile anlaşma yaptı. Yeni ortaklığın adı, DAIA, merkeziyetsiz ortaklık. Amaç maliyetleri düşürerek pazarı genişletmek.

SingularityNET’ten Dr. Goertzel’e göre bu sıradan bir ortaklık değil, bir devrim. Ortaklığın amacı yapay zekâ devrimini hızlandırmak ve kullanımını demokratikleştirmek. Yani bir grup elitin elinden alıp, tüm halkın katılımıyla geliştirmek.

Tüm yeni teknolojilerin yaygınlaşmasının önünde engeller olur. Eğer 56k çevirmeli modemleri hatırlıyorsanız, web teknolojisinin şu anki durumunu daha iyi anlayabilirsiniz. Kısacası, blockchain teknolojisi ve yapay zekâ işbirliğinin oturaklaşması ve yaygınlaşması biraz zaman alacak. Yapay zekâ teknolojisinin merkeziyetsizleştirilmesi, daha çok geliştiricinin bu kervana katılarak daha etkili yapay zekâlar oluşturulmasına imkân sağlayacak. Böylece herkes kolayca bir Sofya sahibi olacak. (nulltx)

AIRDROP ZAMANI

tags:
Coinajans