Home ALTCOİN HABER Coinbase’in Ethereum Classic’i Listelemesinin Ardındaki Sır Ne? Sırada Hangi Coin Var?

Coinbase’in Ethereum Classic’i Listelemesinin Ardındaki Sır Ne? Sırada Hangi Coin Var?

Coinbase’in Ethereum Classic’i Listelemesinin Ardındaki Sır Ne? Sırada Hangi Coin Var?
0
1
ABD’nin en büyük kripto para borsası, brokeri ve cüzdan hizmeti sunucusu olan Coinbase Ripple ve EOS gibi iki önemli kripto paradan önce beklenmedik bir şekilde 12 Haziran’da Ethereum Classic’i listelediğini duyurdu. Peki Coinbase’in EThereum Classic’i listelemesinin ardındaki sır neydi?

Coinbase'in Ethereum Classic'i Listelemesinin Ardındaki Sır Ne? Sırada Hangi Coin Var?Coinbase’in Ethereum Classic’i listeleyeceği haberi piyasalara bomba gibi düştü. Kripto para topluluğu 12 Haziran’da Coinbase tarafından alınan beklenmedik bir kararla karşılaştı. Coinbase için EOS mu yoksa Ripple mi yoksa TRX mi diye konuşulurken ETC gibi kripto para pazarında 18. sırada olan bir coinin eklenmesi şaşkınlık yarattı. Sektörde arkasında büyük ve tutkulu toplulukları bulunan, sağlam bir geliştirici ekibi olan, pazar hacmi olarak çok daha büyük ve günlük ticaret hacmi olarak çok daha hacimli olan kripto paralar varken Coinbase’in Ethereum Classic’i listelemesinin arkasındaki sır herkesin merak ettiği konu oldu.

Coinbase başkan yardımcısı ve genel müdürü olan Dan Romero, kendisi de kripto para topluluğunun ETC entegrasyonunu şaşkınlıkla karşıladığını kabul etti. Dan, yaptığı açıklamada ETC’nin Coinbase tarafından listelenmesinin arkasında özellikle tüm regülasyonlarla uyumlu olduğuna dair düşünce olduğunu söyledi.

”Bu entegrasyon bazı kafaları karıştırdı. Biz güvenli ve düzenlemelerle uyumlu olduğuna inandığımız daha fazla kripto parayı eklemeye devam edeceğiz. USD, EUR ve GBP ile işlem imkanı sunan en prestijli ve en çok güvenilen kripto para borsası olmak yerel kanunlarla uyumlu hareket etme sorumluluğunu da getiriyor.” diye açıklama yaptı Romero.

Niçin Ethereum Classic?

Coinbase'in Ethereum Classic'i Listelemesinin Ardındaki Sır Ne? Sırada Hangi Coin Var?Peki Coinbase’in Ethereum Classic’i listelemesinin ardındaki sır neydi sorusunun cevabı bizzat ekip tarafından verildi. ETC, Ethereum protokolünde ilk merkeziyetsiz uygulamalardan biri olan Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) da meydana gelen bir kod hatası nedeniyle yaşanan büyük bir fon sıkışmasının çözümü için kodlarda değişiklik yapılması ve fonun serbest bırakılması konusundaki konsensüs sonrası kodlara hiç bir şekilde müdahale olmaması gerektiğini düşünen bir grup geliştirici tarafından ortaya çıkarılan fork sonrasında ETH’den ayrı bir zincir olarak üretildi.

ETC’yi ortaya çıkaran geliştirici grubu daha sonra bir kaç gruba daha bölündü. Sonradan ortaya çıkan ve bugün 4,4 milyar Dolar hacme sahip Cardano (ADA)’nın ortaya çıkmasına liderlik eden Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson ETC’nin bir kaç geliştiricisinden biri olarak kalmaya devam etti.

ETC Ethereum gibi açık kaynak kodlu olarak devam etti ve bugün ETC her hangi bir kuruma avantaj sağlamayacak kadar bağımsız ve merkeziyetsiz. Fakat Ripple ve EOS gibi merkeziyetsiz olarak lanse edilen projeler Ripple Labs ve Block.one şirketlerine fayda sağlıyor.

ETC’nin bağımsız, merkeziyetsiz ve regülasyonlarla en uyumlu kripto paralardan biri olarak görünmesi Coinbase borsasının XRP, EOS yada TRX gibi hacimli ve önemli kripto paralardan önce listelemesine neden oldu.

Coinbase CEO’su Brian Amstrong da Başkan yardımcısına katılarak ETC’nin orta vadede eklemeyi düşündükleri bir dizi kripto para için bir başlangıç olduğunu bunun arkasının geleceğini açıkladı.

”Coinbase olarak yeni kripto paralar eklemekten dolayı heyecanlıyız.” diyor Amstrong.

Coinbase ekibinden yapılan açıklamaya göre borsa diğer blockchainlerden önce ERC20 tokenlarını ve Bitcoin forklarını önceliğine almış durumda.

”Daha önce de açıkladığımız gibi ERC20 teknik standardındaki tokenlar ve Bitcoin forkları birinci önceliğimiz. Nihai olarak, teknik entegrasyon öncesi spesifik olarak hangi kripto parayı ekleyeceğimizi genel bir duyuru şeklinde açıklayacağız. Bir kripto parayı entegre etme sürecimiz kamuya açıklama sürecimizle uyumlu bir şekilde ilerleyecek.” şeklinde açıklama yapıyor borsa ekibi.

Bir sonraki Kripto para hangisi?

Coinbase’in Ethereum Classic’i listelemesinin ardındaki sır açıklanırken bundan sonra hangi kripto paraların geleceğine dair de ipuçları geldi. Coinbase’in yaptığı açıklamaya göre bir sonraki eklenecek olanlar tokenlar gibi görünüyor. Coinbase kurucusunun danışman olarak bulunduğu 0X’in borsada listelenmesi muhtemel görünüyor. Belki de borsa tüm ERC20 tokenlarını aynı anda listeleyecek. Tabi bu daha önce satın aldığı Paradex borsasındaki tokenlarla sınırlı olabilir. Bu borsa da 0X protokolüne dayalı olarak işlem yapan merkeziyetsiz bir borsa olarak Coinbase tarafından yakın zamanda satın alınmıştı.


Daha Fazla Ethereum Classic Haberi İçin Tıklayın

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close