Home ALTCOİN HABER Ripple’ın Global Ödeme Metodu Olmasının Önündeki İki Engel

Ripple’ın Global Ödeme Metodu Olmasının Önündeki İki Engel

0
0
  • Ripple’ın Interledger Protokolü bir çok banka ve finansal kuruluş tarafından bütün dünyada zaten kullanılıyor. Ve 2018-2019 boyunca bu kullanımın hızla artması bekleniyor. Şirketin bu  konudaki geleceği oldukça parlak. Merak edilen ise Ripple’ın global ödeme metodu olup olamayacağı.
  • Düzenleyiciler kara para aklamaya karşı giriş çıkış noktalarını kontrol etmek ve katılımcılar arasındaki ödemeyi gözlemlemek istiyorlar. Fakat Ripple protokolü ile buna imkan sağlamıyor.
  • Eğer düzenleyiciler Ripple içindeki işlemleri ve tarafları takip edemez ve onaylayamazlarsa şirketler XRP’nin anonimliğini kullanarak şüpheli cüzdanlara para gönderebilirler.

Kripto paraların temeli iki tarafında karşı tarafa yada bir üçüncü kişiye güven duymasına ihtiyaç olmaksızın işlem yapmasını sağlamasına dayanıyor. Bu transferler için üçüncü tarafın onayı gerekmediği gibi üçüncü tarafın kontrolüne de açık değil. Geleneksel finansal düzende ise finansal kurumlar üçüncü taraf işlevi görerek düzenlemeleri uyguluyor ve işlemleri kontrol ediyorlar. Bunun karşılığında da bir komisyon alıyorlar. Kripto paralarda ve Ripple’da ise durum tamamen farklı. Peki finansal kuruluşlara blockchain teknolojisini sunan Ripple’ın global ödeme metodu olabilmesi mümkün mü?

Ripple para transferi söz konusu olduğunda Visa yada Bitcoin’e göre oldukça düşük bir masrafla bu işlemi yapabiliyor. Visa’da bir işlem 2 Dolara mal olurken Bitcoin’de 0,65 Dolar Ripple’da ise sadece ve sadece 0,0007 Dolar. Hız söz konusu olduğunda Ripple yine açık ara önde. Visa saniyede 24.000 işlem yapabilirken Ripple bunun tam iki katı yani 50.000 işlem yapabiliyor ki hızla büyüyen global finansal işlem adedi dikkate alındığında bankacılık için oldukça önemli bir fark. Şu an için Bitcoin ise mevcut hızıyla dünya finansal sistemi için bir alternatif olacak bir konumda değil.

Evet Ripple’ın büyük finansal kuruluşlar ve bankalarla başarılı bir şekilde anlaşmaları tamamlayabilmesinin arkasında bu önemli teknolojiler var. Fakat iki temel faktör de bu konuda yavaşlatıcı etkiye neden oluyor. Yüksek fiyat oynaklığı ve düzenleyicilerin kripto paralar konusundaki kararsız tutumu.

Oynaklık

Ripple’ın global ödeme metodu olmasının önündeki engellerden biri fiyat oynaklığı. Ocak ayından bu yana XRP’nin 3,20 Dolar değerden hızlı düşüşü sonrası coin 0,57 Dolara kadar geriledi. Bugün bu durum yatırımcılarda fiyat ve devamlılık konusunda proje ile ilgili bir kararsızlık ve belirsizlik oluşmasına neden oldu.

Ripple’ın ”Bankalar İçin Masrafları Düşürme” dosyasına bakınca XRP’nin hedge edilmesi için gereken rakam XRP ve Ripple protokolünün kullanılması ile elde edilecek tasarrufun yanında devede kulak misali küçük kalıyor. Bununla birlikte buradaki hesaplar XRP’nin düşük oynaklığına göre hesaplanmış durumda. Yukarıdaki grafiğe bakınca ortaya çıkan oynaklık oldukça yüksek seviyede. Aralık 2017’de 7 günlük ortalama değişim %190.55 seviyesinde. O zamandan bu yana bir miktar istikrar kazansa da bu oran halen 7 günlük %31,48 seviyesinde bir oynaklığa tekabül ediyor.

En son parlemento toplantısında soru sorulduğunda Ripple’ın Düzenleyici İlişkiler Direktörü Ryan Zagone bankaların XRP transferi sadece 3-4 saniye ve bu arada XRP değerinde yaşanabilecek değişim oldukça küçük olacaktır şeklinde cevap verdi.

Düzenlemeler

Ripple’ın global ödeme metodu olmasının önündeki diğer engel ise düzenleme baskıları. Pazarda her an düzenlemelerle ilgili bir korku ve endişe var. Bütün kripto paralar gibi Ripple da bu düzenleme korkusunu en üst düzeyde yaşıyor. Hatta en fazla yaşayan kripto para olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Ripple’a karşı bu yönde bir yatırımcının davası vardı ve son zamanlarda yeni bir yatırımcı daha dava açtı. SEC başkanı Jay Clayton da XRP’nin tahvil olup olmadığı konusunda ipucu anlamına gelecek bir açıklamada bulunmadı. Bu nedenle davanın sonuçlanmasını beklemek en doğru hareket olacaktır.

Ripple, finansal kurumlar için oldukça iyi bir teknolojiye sahip. Eğer bir şekilde üzerindeki yasal baskılar ortadan kalkarsa Ripple rakipleri Visa ve Mastercard’dan büyük bir pazar payı alacaktır.

Bir finansal kurum gönderi aktivitelerini Ripple üzerinden yapmaya karar verirse protokolü kullanmayabilir fakat XRP tokenını kullanabilir. Böylece paranın transfer edildiği cüzdan sahibinin detaylarını gizleyebilir. Bu uluslararası kanunlara aykırı ve bazı ülkeler bu durumu kötüye kullanabilir. Özellikle de üzerinde siyasi ve ekonomik yaptırım olan İran, Rusya, Kuzey Kore ve Venezuella gibi ülkeler. Bu durum nedeniyle düzenleyiciler Ripple’un kullanımını engellemek isteyebilirler. Ripple teknolojisinin geldiği son boyutlar dikkate alındığında düzenleyicilerin yeni kripto para gelişmelerini dikkate alacak şekilde yeniden düzenlemeleri ele almaları gerektiği ortada.

Sonuç olarak Ripple’ın geleceğini tahmini etmek şu anda kolay değil. Bu daha çok düzenleyicilerin yaklaşımına bağlı olacak. Özellikle mahkemeden çıkacak karar ve SEC’in kararı Ripple için hayati önemde olacak. Bu arada ülkelerin para transferleri üzerindeki sıkı kontrollerini sürdürme yönündeki istekleri Visa ve Mastercard’ı bunları kullanarak lobi yapmalarına bir ortam sunuyor.


AİRDROP KAMPANYASI

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close