Home ALTCOİN HABER Onaylandı; TRON (TRX) Efsanevi Dosya Paylaşım Platformunu Satın Aldı

Onaylandı; TRON (TRX) Efsanevi Dosya Paylaşım Platformunu Satın Aldı

0
0
Tron’un dosya paylaşım platformu olan BitTorrent’i satın alacağına dair daha önce çıkan söylentiler onaylandı. Variety adlı bir eğlence sektörüne özel derginin bildirdiğine göre Justin Sun geçen hafta anlaşmayı tamamladı.

Silikon Vadisi’nde bulunan Janko Roettgers adlı bir muhabirin bu konudaki açıklaması şöyle;

”Variety haberine göre Sun gerçekten de BitTorrent’i satın aldı. Geçen hafta BitTorrent yönetimi ekibi bu satın alma ile ilgili bilgilendirdi.”

”Bununla birlikte ekibe basına konuşmamalarına dair tavsiyede bulunuldu. Şirketin bazı hissedarlarla bu anlaşmayla ilgili tutulan aracılar tarafından iletişime geçildiği ve kendilerine anlaşma ile ilgili bilgi verildiği bildirildi.”

Son zamanlarda çıkan Sun imzalı niyet mektubuna göre TRON CEO’su bu satın alma ile bir yıl önce ilgilenmeye başlamış. Fakat bu satın alma BitTorrent tarafından farklı alıcılarla görüşmek amacıyla ertelenmiş. Bu gelişme BitTorrent’in başka alıcılar aramama sözü nedeniyle Sun tarafından konunun yasal mercilere taşımasına neden olmuş.

Geniş Bir Kullanıcı Kitlesi ve Hazır Bir Platform

Sun’un BitTorrent’e ödediği miktar şu an için belli değil. Ve bir diğer bilinmeyen konu da bu teknolojiyi TRON’a nasıl entegre edileceği konusu.

Bir çok hizmeti şu anda geliştirme sürecinde olan TRON insanlara ürettiklerini blockchain üzerinde adlarına değiştirilemez bir şekilde kayıt ettikten sonra ürünlerini depolama, yayınlama ve üzerinden para kazanma imkanı sunan merkeziyetsiz internet vaadinde bulunuyor.

BitTorrent insanların büyük çapta uçtan uça dosya paylaşabildiği bir protokole sahip. Bu platformda insanlar diğer taraftaki birinden dosya indirirken aynı anda bir başkası da onlardan dosya alabiliyor. Bu dosya transferi açısından binlerce insanın bir arada olmasıyla muazzam bir verimlilik sağlıyor.

Bittorrent Hep Tartışılan Bir Platform Oldu

Protokol ilk günlerden bu yana oldukça tartışma konusu. Özellikle de telif hakları olan dosyaların telif sahibinin izni bilgisi dışında paylaşılarak birden çok kullanıcı tarafından yasadışı bir şekilde kullanımını sağladığı için çok eleştirilen bir uygulama. BitTorrent, kendisi her hangi bir dosya depolaması yapmıyor fakat bu dosyaların paylaşılmasına aracılık ediyor.

BitTorrent 2001 yılında kuruldu. 2004 yılında çıkan söylentilere göre internet trafiğinin %25-35 arasındaki bir oranının burada gerçekleşen indirme ve yüklemelerden kaynaklanıyordu.

Şu anda platformun aktif kullanıcı sayısı net belli değil. Fakat 2012 yılında firma raporları toplam 150.000.000 kullanıcı olduğunu belirtiyordu.

TRON’un 25 Haziran’da ki mainnet geçişinin tamamlanması sonrası Ethereum ağından çıkmasıyla TRX tokenları kendi ağında işlem görüyor olacak ve artık bir ERC20 tokenı olmaktan kurtulacak. Bu gelişmeye paralel olarak TRON da kendi kullanıcı tabanını arttırma ve vadettiği hizmetleri yerine getirme çalışmalarına devam ediyor.


AİRDROP KAMPANYASI

 

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close