Home ALTCOİN HABER Kanada’da Borsa ve Kripto Para İşlemlerine Yasal Düzenlemeler Yolda

Kanada’da Borsa ve Kripto Para İşlemlerine Yasal Düzenlemeler Yolda

Kanada’da Borsa ve Kripto Para İşlemlerine Yasal Düzenlemeler Yolda
0
0
Hükümet bu yolda devam ederse, Kanadalı bitcoin ve kripto para yatırımcıları yakında daha sıkı gözetim altında işlem yapmak zorunda kalacaklar. Taslak halindeki düzenlemeler uygulanırsa, 10,000$’ın üzerindeki her işlemin bildirilmesi zorunlu olacak.


Kripto işlemleri Rapor Edilecek

Kanada Maliye Bakanlığı, ülkenin AML (Anti Money Laundering Law) ve ATF (Ability to Function) rejimlerinde önerilen değişiklikler hakkında düzenleyici etki analizi bildirisi yayınladı. Açıklama genel hatlarıyla, Kanada kripto borsalarının “MSB” (Money Service Businesses) olarak ele alınacağını ve belirli bir tutarın üzerindeki işlemlerin rapor edilmesi gerektiğini içermekte.

Kanada gazetesinde yayınlanan değişiklik önerilerine göre, kripto para birimi ile uğraşan kişiler ve kuruluşlar, finansal kuruluş veya yerli veya yabancı MSB’leri kabul eden diğer kuruluşlar olabilecek. Bu finansal etkinlikler, sanal döviz bozdurma hizmetleri ve kıymet transfer hizmetlerini içermektedir. Tüm MSB’lerin gerektirdiği gibi, kripto para birimleriyle ilgilenen kişi ve kuruluşlar da programa tam uyumlu çalışmalı ve FINTRAC’a kayıt yaptırmalıdır. Ayrıca, kripto para biriminde 10.000$ veya üstü yapılan tüm işlemler (örneğin; mevduatlar, herhangi bir ödeme şekli vs.) kayıt tutma ve raporlama yükümlülüklerine tabi olacaktır.

FATF Standartları

FINTRAC (Financial Transaction and Reports Analysis Centre of Canada-Kanada’nın Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi)’ne kayıt olmak borsalar için çok fazla zorluk içermemektedir. Son zamanlarda, Kanada’daki çeşitli borsalar, bazı belirsizlikleri düzeltmek amacıyla gönüllü olarak kendi kararlarını almışlardı. Hükümet, on yıllık bir süre boyunca önerilen kurallara uymanın sadece 270.112$’a mal olması gerektiği sonucuna vardı.

Açıklamaya göre söz konusu değişiklikler, kripto para, döviz ve borsa yatırımcılarına daha fazla netlik sağlamak için değil, daha çok, işleyişteki boşluklar, kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadeleye ilişkin uluslararası çaplı aktiviteleri belirleyen FATF (Financial Action Task Force) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak eksiklikler giderilecek.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close