Home KRİPTOPARA HABER İrlanda Halkının Kripto Paralara İlgisi Artıyor

İrlanda Halkının Kripto Paralara İlgisi Artıyor

İrlanda Halkının Kripto Paralara İlgisi Artıyor
0
0
İrlanda halkının kripto paralara ilgisine yönelik yeni bir araştırma yayınlandı. Amárach araştırma şirketi ve Red Flag iletişim ajansı tarafından yapılan araştırmaya göre İrlanda halkı kripto paralara yavaş yavaş adapte oluyor.

The Irish Times’ın haberinde yayınlanan araştırma, 2014 yılında yapılan bir çalışmanın güncellenmesi. Çalışmanın sonuçları ise kripto paranın İrlanda’da şu anda dolaşımda olduğuna dair net kanıtlar sunmakta.

16 yaş ve üzeri 1000 kişi ile yapılan araştırmaya göre bölgede 120.000 kişi şu anda bir kripto paraya sahip. Sahip oldukları kripto paraya göre artışa bakıldığında ise %300 oranında artış gösteren Bitcoin İrlanda halkı arasında en popüler kripto para birimi.

Halkın %44’ünün tercih Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen kripto para birimi Litecoin. Sürpriz bir şekilde Ethereum’dan daha fazla tercih edilen Litecoin, halkın %30’u tarafından tercih edilirken, Ethereum’u ise halkın %24’ü tercih etmiş.  .

Yine çalışmada belirtilen istatistiklere göre 25-34 yaş grubundakiler kripto paralara çok daha ilgili olmakla birlikte, bu grupta kripto paraya sahip olma açısından erkekler kadınlardan çok daha önde görülmüş.

Ancak bütün bu ilgi artışına rağmen, İrlanda halkının büyük bir kısmının kripto tokenleri hakkında hâlâ yanlış bilgilendirilmiş olduğu da çalışmanın başka bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışmayı yapan şirketlerden biri olan Red Flag Ireland’ın genel müdürü Deirdre Grant şunları söyledi:

“Kripto paralar hakkında anlayış düzeyi hala oldukça düşük. Örneğin çalışmaya katılan her sekiz kişiden biri kripto paraların esas olarak suçlular tarafından kullanıldığını düşünüyor.”

Ayrıca, ankete katılanların yaklaşık dörtte üçü kripto paraların temel altyapısını oluşturan blockchain teknolojisini hiç duymamıştı. Duymuş olan dörtte birlik kısmın ise % 40’ı blockchain hakkında “çok az” şey biliyordu.

 

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close