Home BİTCOİN HABER ABD Bankalarından Bitcoin’e Bir Yasak Daha

ABD Bankalarından Bitcoin’e Bir Yasak Daha

0
0
2018 yılı başlarında ABD’nin büyük bankaları tek tek kredi kartı ile kripto para ve Bitcoin almayı yasaklamışlardı. Buna gerekçe olarak da aşırı oynak olması ve sektördeki yüksek oranda dolandırıcılıkları gerekçe göstermişlerdi. Şimdi bu bankalara bir yenisi daha katıldı.

Simdi de Wells Fargo

Citibank, J.P Morgan Chase, ve Bank of America daha önce kredi kartları ile kripto para almayı yasaklayan bankalar olmuştu. Şimdi bu bankalara ABD’nin önemli bankalarından Wells Fargo da katıldı.

Aslında burada kredi kartı aracılığıyla kredi kullandıran bu bankaların en önemli endişelerinden biri kredi kartını kullanarak kripto para satın alanların son düşüş sonrasında yaşadıkları zarar nedeniyle kredilerini ödemede sıkıntı yaşamaları. Özellikle bir çok insan Aralık Ocak döneminde fırsatı kaçırma(FOMO) korkusuyla elinde olan paranın dışında kredi kartlarını da kullanarak kripto para satın almıştı. Bir çok kişi yaşanan düşüş sonrası bu kredilerini ödemekte zorlandı ve bankalar bunları tahsil etme sıkıntısı yaşamaya başladılar.

LendEDU adlı tüketicilere karar verme ve paralarını yönetme konusunda yardım etmeyi hedefleyen bir start-up tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin yatırımcılarının %18’i kredi kartları ile alım yapmışlar. Alım yapan bu kitlenin %20’si ise borçlarını ödemekte sıkıntı yaşıyorlar.

Araştırmaya liderlik eden LendEDU analisti Mike Brown Bitcoin yatırımının tehlikeli ve çok büyük kayıplara neden olabileceğini söylüyor.

Ve bu konuda şöyle bir açıklamada bulunuyor;

”Bitcoin yatırımlarının sanılanın aksine uzun vadede kazanç getireceğinin de garantisi yok. Fakat şurası garanti ki kredi kartı şirketleri paralarını geri isteyecekler.”

Araştırmaya katılan Bitcoin sahibi katılımcıların %90’ı henüz Bitcoin yatırımı yaptıkları borçlarının tamamını ödemediklerini ama 1 yıl içinde ödeyeceklerini belirtiyor. Eğer kazançlar 2017 sonunda yaşanan çıkışa paralel olmazsa bir çok kripto para yatırımcısı birikmiş kredi kartı borçları ile yüz yüze gelecek.

Wells Fargo kripto para sektörü olgunlaştığı zaman diğer bankalar gibi durumu yeniden değerlendirebilir.

Bankanın sözcüsü Shelley Miller Bloomberg’e yaptığı açıklamada şöyle söylüyor;

”Pazar geliştikçe biz de durumu yeniden değerlendiriyor olacağız.” 

Bu da gelecekte daha olgun ve oturaklı bir pazar oluşması durumunda Wells Fargo’nun kredi kartı ile Bitcoin alımını yeniden değerlendireceği anlamına geliyor.


AİRDROP KAMPANYASI

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close