Home ALTCOİN HABER Kripto Paraların Fiyatları Belirleyen Asıl Sebep Nedir

Kripto Paraların Fiyatları Belirleyen Asıl Sebep Nedir

Kripto Paraların Fiyatları Belirleyen Asıl Sebep Nedir
0
0

Kripto Paraların Fiyatları Belirleyen Asıl Sebep Nedir? Kripto Paralar ile ilgili Yeni bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi, sektörde ismine sıkça rastladığımız kripto paraların fiyatlarını, herhangi bir ekonomik durumdan ziyade yatırımcıların ruh halleri tarafından belirlendiği ortaya çıktı.

İngiltere’de yer alan Warwick Üniversitesi bir piyasa araştırması yaptı ve yapılan bu araştırmada yatırımcıların piyasayla ilgili faktörlerden ziyade kendi hissiyatleri doğrultusunda yapmış oldukları işlemlerin Kripto Para fiyatlarını daha çok etkilediği ortaya çıktı. Kripto Paraların Fiyatları Aslında Ney Belirliyor?

Warwick Üniversitesinin Ekonomi bölümünde yardımcı doçent olarak görev alan Daniele Bianchi bu konuda yazmış olduğu makalesinde, Kripto Paralardaki fiyatların dalgalanmalarını ve bu dalgalanmadaki yatırımcıların duygusal faktörlerini analizler ile ele alıyor.

Daniele Bianchi, yazmış olduğu makalesinde yer alan bir cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum;

“Kripto para piyasasında yapılan Ticari faaliyetin, sektörün ekonomik durumundan ziyade öncelikli olarak kripto para yatırımcıların kendi duygusal hissiyatı tarafından dalgalanmalara sebep olduğu ve piyasa yönlenmelerinin büyük ölçüde yatırımcıların kendi hissiyat erinden dolayı olduğunu gösteriyorum.” cümlelerini kullanıyor.

Bianchi aynı zamanda, kripto para piyasasındaki volatilitenin bir kısmının yapılan işlem hacmindeki büyük değişikliklerden kaynaklandığını’da kabul ettiğini söylüyor.

 

Kripto Paraların Fiyatları Belirleyen Asıl Sebep Nedir ?

Bizlerde Bianchi’nin makalesinde yazdığı gibi, yatırımcıların duyguları ile hareket ettiklerini aslında biliyoruz ve bunu geçtiğimiz yıldaki 2 örnekle dile getirebiliriz. Örneğin,Güney Kore’de Bitcoin’in yasaklandığı söylentileri, öyle değil mi yatırımcıları duyguları ile hareket etmeye teşvik etmiş ve ciddi satışlar gerçekleştirmişti, Diğer bir örnek ise Çin’in Aralık ayındaki büyük yükselişten sonraki %50’lik düşüş üzerindeki etkisi.

Bianchi’nin makalesinde bahsetmiş olduklarından biri ise, fiyatlar yatırımcıların kripto paralardaki teknoloji ve yapmış oldukları projelere olan kişisel inançlarınında etkisi olduğunu dile getiriyor.

“Bir ABD Doları’nın değeri, ulusal faiz oranı, sayısız sebebe bağlı olarak devamlı değişiklik gösterdiği gibi, kripto paraları da bu şekilde düşünmeliyiz kripto paraların kendi platformları ve öngördükleri veya gerçekleştirdikleri projelerin hissettirdikleri değerlere dayalı olarak bu fiyatlarda alınıp satılmaktadırlar.

Bahsedilen bu örneği de esasında Kripto paraların zirve yaptıkları geçtiğimiz sene içerisinde Bitcoin Cash’in almış olduğu ciddi destek ve bunun ile birlikte ulaşmış olduğu ciddi bir değerle gördük.

 

Şimdi ise Anket Zamanı 🙂

Sizde Anketimize Katılarak Kripto Paralara Ne Kadar Yatırım Yaptığınızı Belirtiniz.

Bol Kazançlar Dilerim.

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close