Anasayfa Kripto para Haber BloXroute: Cornell Profesörü Emin Gün Sirer’den Ölçeklenmeye Çözüm

BloXroute: Cornell Profesörü Emin Gün Sirer’den Ölçeklenmeye Çözüm

BloXroute: Cornell Profesörü Emin Gün Sirer’den Ölçeklenmeye Çözüm
0
koinmedya_googlenews
Blockchain ve kripto para sektörünün yakından tanıdığı dağıtık sistem uzmanı Emin Gün Sirer ve diğer uzmanlar her hangi protokol değişikliği yada consensus gerekmeksizin blockchain ölçeğini artıracak bir metod önerdi.

BloXroute her hangi bir ek katman eklemeksizin yada her hangi bir değişiklik yapmaksızın ölçeklenmeyi arttırdığı belirtiliyor. Bunun içim sadece 0 katmanı ve alt katmanın verimliliğinin arttırarak çok daha yüksek kapasite elde edilebilir.

Proje dosyasına göre merkeziyetsiz bir Nod veya server oluşturulmasıyla tüm nodlar içine alınabilir ve böylece hedeflenen ölçeklenme sağlanabilir.

”BloXroute bir giriş ağı aracılığıyla blockchain nodlarına verimli bir yayın sağlayıp uygulayabilir ve onları aslında dünyanın farklı noktalarında olsalar bile sanki aynı yerel network ağında birliktelermiş gibi çalıştırabilir.”

bloxroute BloXroute: Cornell Profesörü Emin Gün Sirer'den Ölçeklenmeye Çözüm

 

”Merkeziyetli sistemler ölçeklenebilirliği sağlamak için nodlara güven unsuru konumlandırırken, BloXroute ölçeklenebilirliği sağlamak için tüm ağa güven veren küçük bir server setini konumlandırır.”

Sistem ölçeklenme için Blockchain Dağıtım Networkünü(BDN) kullanırken nodlar BDN’de her hangi bir güven sağlamaya ihtiyaç duymaz. Bunun yerine BDN kör bir şekilde nodlara, ürettiği blokların bilgisine, kaynak yada hedefine sahip olmasızın hizmet eder.

Dahası davranışları hizmet ettiği nodlar tarafından kayıt altına alınır ve kendisi hizmet ettiği nodlar, bloklar yada işlemler arasında her hangi bir ayrım yapamaz.

Bu durum BDN’i hizmet ettiği nodlara göre oldukça dezavantajlı bir konuma koyarken, onun sağlamlığı kötü niyetli eylemlere karşı koymasına imkan sağlayacak.

Proje dosyasının dediği gibi bu güvensizlik kalitesi şifreleme ve bilgilerin bloXroute’dan saklanması ile sağlanacak;

”BloXroute’u içeriğine, cüzdanına, adresine, blokdaki toplam işlemlere, zaman damgasına, coin temelli işlemine yada diğer özelliklerine göre bir blok üretimini durdurmasını engellemek için şifrelenecek. BloXroute şifrelemesi aynı zamanda blok büyüklüğünü, içindeki işlem sayısını ve toplam işlem hacmini de değiştirir.”

FIBRE ağını bilenler için bu temel olarak daha önce ekibin bir kısmı tarafından geliştirilen merkeziyetsiz güvensiz versiyon olan Falcon’a benziyor bu da bir şekilde FIBRE gibi bir ağ.Bunun kullanımı her hangi bir izin yada consensus değişimi gerektirmez. Madencilik nodu da dahil her hangi bir nod bunu isterse kullanabilir.

Bunun tıkandığı bir nokta ise yetimler yada amcalar durumu olarak tanımlanan aynı anda iki blok bulunması ve bir fork ortaya çıkmasıdır. Ki bu durumda blokların biri atılmalıdır. Bu durum oldukça yaygın ve günlük olan biri durumdur özellikle de Ethereum’da.

Belli oranda yaşanan bu durum göz ardı edilebilir.

bloxroute BloXroute: Cornell Profesörü Emin Gün Sirer'den Ölçeklenmeye ÇözümBu mini forklar aslında temel olarak nodlar arasındaki verimsiz iletişim nedeniyle ortaya çıkıyor. Nadiren bloklar aynı anda bulunuyor. Fakat bir defa bulunduğunda iletişim kurulmalı ve bu iletişim periyodu başka bir bloğun bulunmasına götürebilir. Böylece bloklar arasında kazananı belirleyen küçük bir yarış olur.

Buradaki inovasyon BloXroute LAN’ının güvensiz ve dağıtık doğasının nod ağına benzerliğidir. Fakat burada tartışılan en tehlikeli nokta bu özel katmanıın tehlikeli derecede merkezi olmasıdır. Çünkü BTC madencileri tarafından kullanılan FIBRE ağı merkezi olarak bir kişi tarafından kontrol edilir. Bu kişi dilediği zaman basitçe server’ı kapatabilir yada potansiyel olarak işlemlere sansür uygulayabilir.

Ethereum’da buna benzer şekilde her hangi bir alt katmak verim protokolü yok. Çünkü Ethereum her hangi bir kapasite sorunu yaşamamıştı son dönemde yaşananları aşmak için de Sharding çözümüne yoğunlaştı. BloXroute sharding, lightening network yada benzerlerine göre bedelsiz ve tamamlayıcı bir çözüm ve zaten küçük ölçekte kullanımda.

BloXroute CEO’su Uri Klarman konuyla ilgili yaptığı açıklamada protokolü geniş ölçekte test etmek üzere Bitcoin Unlimited ile GigaBlok projesinde kullanılıyor.

Cornell Profesörlerinden Emin Gün Sirer;

”Bu konuda siperdeyim. Bazı çekirdek kodları da yazdım ve o zamanda bu yana büyük ölçüde gelişti. Bir çoklarının göz ardı ettiği bir katmanda çalışmak oldukça heyecan verici.”

Ölçeklenme sorunu şu anda tüm yönlerden çözülmek üzere üzerinde çalışılan bir sorunu, alt katmanlar, ikinci katlar, sharding ile paralel katmanlar ve dahası.

Bazıları çıktı bazıları geliştiriliyor ve bir çoğu önümüzdeki dönem test edilecek. Bu kripto para sektörünün kendisi için belirlediği milat olan ve blockchain’in her türlü talebe yetişecek kadar ölçeklenmesinin hedeflendiği 2020’ye kadar bu sorunun çözülmesi bekleniyor.


ANKET ZAMANI

Sen hangisini kullanıyorsun?

X