Home EĞİTİM Bu Araştırmayı Okumadan ICO’ya Yatırım Yapma!

Bu Araştırmayı Okumadan ICO’ya Yatırım Yapma!

Bu Araştırmayı Okumadan ICO’ya Yatırım Yapma!
0
0
ICO dolandırıcılığı, kripto para birimi endüstrisinin en büyük sorunudur ve insanların yeni gelişen bu sektöre olan güvenini büyük ölçüde sarsmaktadır. Bir taraftan yatırımcılar bu dolandıcılıklar ile ilgili giderek daha fazla haberdar olurken, öte taraftan sahtekarlar sektörden hala milyonlarca dolar toplayabiliyorlar. 

Wall Street Journal’a göre, ICO’ların %18 ‘i tamamen dolandırıcılık! Daha fazlası da başarısızlıkla sonuçlanıyor. Araştırmaya göre, ICO dolandırıcılığının temelinde “garantili iadeler ve hızlı kazanç” gibi vaatlerin sunulması, yatırımcıların kolay av olmasına sebep oluyor.

Dolandırıcılar 1 Milyarın Üzerinde Para Topladılar

WSJ, 1.450 ICO’yu kapsayan derinlemesine bir analiz gerçekleştirdi. Bu sayının 271’i tamamen dolandırıcılık çıktı. En yaygın kırmızı bayraklılar arasında, sektörde zaten var olan projeler içerisinde bire bir intihal edilmiş olan teknik sayfaya sahip olanlar vardı.

Bir çoğunda programlama dili oldukça benzer kalırken, bazılarında küçük düzenlemeler yapıldığı görüldü. Bu yüzden 111 proje şüpheli bulundu.

Bir diğer yaygın kırmızı bayrak, kimlik bilgileri ve geçmiş deneyimleri de dahil olmak üzere takım üyelerinin ifşa edilmemesiydi. Kimlikleri gizliydi. Diğerleri, sözde takım üyelerini kendi web sitelerinde listeleyerek yatırımcılarına güvence vermeye çalıştı, ancak daha kapsamlı araştırmayla, bu insanların gerçek olmadığı ortaya çıktı. Bazı durumlarda ise sektörde tanınmış kişilerin fotoğraflarını ve bilgilerini kendilerinin rızası veya bilgisi olmadan kullandıklarını ortaya çıktı.

“Garantili getiri vaadi” konusunda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun yatırımcıları sürekli olarak uyarmaktadır. Zira insanlar kolaya kaçmaya meğillidir.

Sabit hele artan bir gelir karşısında insanlar mest olurlar. Özellikle ülkemizde sabit bir ek gelir halkımızın çok sevdiği bir şeydir. Bu yüzden Fadılzade yada Sütbank gibi sahtekarlıklara aldanmanın altında tamamen sabit bir gelir kazanma düşüncesi yatmaktadir. Ayrıca şunu aklınızdan çıkarmayın, borsada aldığınız bir varlık bir emlak değilki size sabit bir gelir getirsin! Vaat varsa kesinlikle uzak durun!

Bu yüzden pek çok ICO’da kırmızı bayrak vardır. Ancak, kripto endüstrisini zengin bir fırsat olarak gören pek çok yatırımcı karşısında, düzenleyicilerin uyarıları açıkca havada kaldı. Özellikle sektöre sonradan dahil olan bir çok yatırımcı, bir sonraki Bitcoin veya Ethereum’u bulma umuduyla yeni projelere yatırım yaptıkları görüldü.

Sonuç olarak, WSJ’nin sahtekarlık olarak işaret koyduğu 271 ICO piyasadan 1 milyar doların üzerinde para topladı. Raporda, teknik sayfalarına, çevrimiçi etkinliklerine ve ekiplerine göre başarı şansı oldukça az olan yüzlerce ICO daha belirlendi.

Sektörün Handikapı

Bazıları, birçok kırmızı bayrak taşıyan ICO projelerine yatırım yapmaya devam ediyor. Anlaşılır bir durum değil gerçekten. Aslında bu durumu açıklayan Tükçe’de güzel bir söz var:

“Tamahkarlar, dolandırıcılara aşık olurmuş”

Gerçek şu ki bu dolandırıcılıklar, sektörün üzerinde çok büyük bir dalgalanma etkisi yaratıyor. Bir taraftan aslında sektörü finanse edecek milyonlarca dolar heba olduğu gibi, öte taraftan kripto endüstrisi gelişimini ve ana akım kullanıcıları tarafından benimsenmesini engelleyerek kötü bir tanıtım yapmaya devam ediyor.

SEC, hükümetin Arise Bank ve PlexCorps da dahil olmak üzere bazı dolandırıcılıkları üzerine gidip faliyetlerini durmasıyla birlikte global olarak yatırımcıları koruma çabalarına liderlik etmeye devam ediyor.

SEC bu konuda elinden geleni yapıyor. Son zamanlarda SEC, yatırımcıların dolandırıcılıktan nasıl kaçınacağı ile ilgili nelere dikkat edilmesi gerektiğini gösteren taklit ICO dolandırıcılık sitesi hazırladı. Sahte proje HoweyCoins, seyahat endüstrisinde faliyet göstermeyi vaat ediyor.

Bir yatırımcı tokenleri almaya karar verdiğinde, dolandırıcılar için nasıl kolay bir av olabileceğini gösteren bir sayfaya yönlendiriliyor. SEC’in bu yeni ve zeki çabası, yatırımcıların gerçekte dolandırılmanın ne kadar kolay olduğunu ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili daha önceki haberlerimize bakmanız da yararlı olacaktır!

ICO Mu?

ICO Piramid

Neden ICO?

ANKET ZAMANI

Siz hangi Türk Borsasını Kullanıyorsunuz?

 

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close