Home KRİPTOPARA HABER HUKUKİ HABER Kripto Para Piyasasında Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nasıl Kullanılır?

Kripto Para Piyasasında Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nasıl Kullanılır?

Kripto Para Piyasasında Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nasıl Kullanılır?
0
Göreceli Güç Endeksi (RSI) J. Welles Wilder’ın 1973 yılında ‘Teknik Ticaret Sistemlerinde Yeni Kavramlar’ başlıklı kitabında yer aldı ve dünya çapında popüler bir teknik analiz aracı haline geldi.


Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nasıl Kullanılır?

RSI, her zaman 0 ile 100 arasında hareket eden ve aşırı alım / aşırı satım koşullarını, trend ters dönüşlerini ve trend devamını tespit etmek için kullanılan bir osilatördür. RSI‘nin varsayılan sürümü, sağladığı alım satım sinyallerini tanımlamak için 30, 50 ve 70 olmak üzere üç seviyeye sahiptir.

RSI sinyallerini nasıl değerlendirebileceğimiz ve işlem yaparken bunları nasıl kullanabileceğimiz hakkında detaylara girmeden önce, nasıl hesaplandığına bakalım:

RSI formül koinmedya

Göz korkutmayalım. Hesaplamanın ilk kısmı, sonucu 0 ile 100 arasında kalmaya zorluyor. ‘Düzeltilmiş RS’, önceki dönemin ortalama kazancına / kaybına baktığını belirtiyor. ‘N’ değişkeni periyot sayısıdır.

Bu formülün ne anlama geldiğini anlamak için, ortalama kazanımların ve ortalama kayıpların periyod için aynı olduğunu varsayalım, ki bu da RS’nin 1’e eşit olduğu anlamına geliyor, bu da RSI’yi 50’ye zorlayacaktır (100 – (100/2)). Aynı notta, ortalama kazanımlar ortalama kayıpları aşarsa, RS 1’den büyük olacak ve RSI’nin 100’den 100’e doğru yükseleceğinde tam tersi olacaktır.

Özetle, yukarıdaki formül, RSI 50’ye yakın olduğunda, varlığın yönünü değiştirmediğini, RSI 50’nin üzerinde olduğu zaman, ortalama kazançların ortalama kayıplardan daha yüksek olduğunu, dolayısıyla yükseliş fiyat hareketinin ve RSI 50’nin altına düştüğünü belirtmektedir. Ortalama kayıplar, ortalama kazançlardan daha fazladır, dolayısıyla düşüş fiyat hareketidir.

Üç senaryoda, RSI’nın en temel okuma yolunu anlamak için aşağıdaki tabloya bir göz atalım:

RSI koinmedya

 1. RSI, 50 işaretin etrafında nispeten dar bir aralıkta hareket ediyor.
 2. RSI, 50 işaretin üzerinde keskin bir şekilde yükseliyor.
 3. RSI, 50 işaretinin altına düşüyor.

Overbought  (Alış) / Oversold (Satış) Sinyalleri

RSI, aşırı alım ve aşırı satım koşullarını tespit etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. 30 işaretin altında bir hareket, varlığın yakında bir destek bulabileceğini ve teknik bir iyileşme görülebileceğini gösterir.

RSI KOİNMEDYA..

Farklılıklar

Bazen, Göreceli Güç Endeksi (RSI) hareketleri, fiyat hareketinden uzaklaşır ve geri dönüş sinyali verir. Örneğin, fiyat yüksek seviyelere çıkarken, RSI düşük seviyelere çekiliyorsa, bu düşüşte bir sapma olarak kabul edilir. Her ne kadar divergences’lar (farklılıklar) büyük sinyaller olsa da, temel eğilim güçlü olduğunda ve temel gelişmelerle desteklendiğinde çok yanıltıcı olabilirler.

RSI KOİNMEDYA.3

Öte yandan, yükseliş eğilimi RSI daha düşük seviyelere ulaştığında ortaya çıkıyor ve fiyat düşük dipleri kaydediyor:

RSI 4 Koinmedya
Trend Devamı / Reversal

Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) diğer bir kullanım alanı, bir eğilimin sürekliliğini veya sonunu tanımlamaktır. Aşağıdaki grafikte ilk dikey çizgi, yükseliş trendinin başladığı ve ikinci dikey çizgi ise nerede bittiğini gösterir. Bu dönemde, RSI 50‘nin üzerinde kalırsa, alıcıların ortalama zararların, ortalama kazançlara yaklaşmaya başladığı zaman, fiyat hareketinin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini  gösterir.  RSI 50’yi aşacak kadar güçlü olduğunda, alıcıların vazgeçtiğini ve yükseliş eğiliminin sona erdiğini görüyoruz.

RSI koinmedya 6

Aşağıda düşüş eğiliminin devam ettiğini gösteren başka bir örnek var. Piyasa ilk düşüşün ardından bir konsolidasyon aşamasına geçtiğinde, 50 seviyesinin RSI için bir direnç olarak davrandığını ve  başka bir satış hacminin yaşandığını görüyoruz:

RSI koinmedya 7

Sonuç

Göreceli Güç Endeksi (RSI)  gibi momentum osilatörleri kullanılırken, bu araçların geçmişte kaydedilen fiyatları kullandığını unutmamak  gerekir.  Bu da piyasa katılımcılarının yakın vadede nasıl hareket edeceği konusunda fikir verir. RSI, Geleceği gösteren  sihirli bir araç değildir. Teknik göstergeler, temel gelişmeler, fiyat hareketlerini etkilemediğinde  iyi sonucu verir. Geçmişte yaşandığı gibi, bir kripto para borsasının hack’lenme haberi satışı tetiklerse, RSI aşırı satım sinyalini görmezden gelebilir.

Birçok profesyonel yatırımcı, sinyalleri onaylamak ve piyasa beklentilerini desteklemek için bir dizi göstergeyi / osilatörü birleştirir. Yatırımcıların eğitimli kararlar almasına yardımcı olmak için RSI ile birlikte kullanılabilecek gelecek eğitimlerdeki diğer araçları da ele alacağız.

 

Kaynak: Eren Şengezer


ANKETLER GELECEĞİ FISILDAR

Sence hangisi…

 

58total visits,6visits today

Paylaştıkça Çoğalır...
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
 • 3
  Shares

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.