Home Kriptopara Haber Bitcoin’in Gerçekten Geleceğin Parası Olacağını Mı Düşünüyorsunuz?

Bitcoin’in Gerçekten Geleceğin Parası Olacağını Mı Düşünüyorsunuz?

Bitcoin’in Gerçekten Geleceğin Parası Olacağını Mı Düşünüyorsunuz?

brave
0

Öncüler yada sıkı takipçiler- hangisi daha avantajlıdır? Bitcoin 2008 yılında lansmanı yapıldığında bir devrimdi. Çünkü ilk defa insanlardan arkasında bir finans kurumunun yada bir devletin olmadığı bir para birimine güvenmeleri isteniyordu.

2018’e hızlı bir giriş yaptı ve 10,000 dolar civarında işlem görüyor. Şu an dünya nüfusunun %87 si Bitcoin’i duymuş durumda.

Bitcoin ortaya çıktığında iphone 1 vardı
Bitcoin ortaya çıktığında iphone 1 vardı

Fakat Bitcoin neredeyse 10 yaşında. İlk lansmanı yapıldığında arabalarda CD çalarlarla yolculuk yapıyorduk. ABD’de başkan Obama’ydı ve Türkiye Avrupa uyum yasaları yolunda ilerliyordu. Yani o zamandan bu güne kadar dünyada ve teknolojide çok şey değişti. 2018’in teknolojisi 10 yıl öncesinin önünde bir sıçrama, bir sınırdır. Kripto teknolojisi bu konuda bir istisna değildir.

Şu an Bitcoinden daha yeni 1500’den fazla kripto para var. Bu koinler daha hızlı, daha kullanışlı ve Bitcoinin eksikliklerini doldurmaktalar. Son zamanlarda Bitcoin’in pazar hakimiyeti %56 ‘lardan %33’e düştü.

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/03/2.png
BTC pazar hakimiyeti

Bu, öncü teknolojilerin yeni teknolojiler tarafından ilk defa tehdit edilişi değil. Altavista, Google’a yol açtı. Myspace, Facebook’u doğurdu. Tarih, yenilikçi teknolojilerin öncü teknolojileri alt etmesiyle doludur. Araştırmalar, öncü teknolojilerin onları takip eden yeni girişimlere nazaran 6 kez daha başarısız olduğunu açıklıyor.

Bitcoin zor bir iş başardı ve bu sektör tüm yarışmacılara açık. Eğer Bitcoin kripto paraların bir başlangıcıysa, ya sonra? Hangi teknolojinin Bitcoin’i alt edebileceğini anlamak için öncelikle onun hangi konularda yetersiz kaldığını anlamak ve görmek zorundayız.

Bitcoin ve Onun Blockchain’in Ciddi Kusurları

1.İşlem Hızı

Bitcoin saniyede sadece 7 işlem gerçekleştirebilir. Bu sadece 7 kişinin saniyede BTC alıp satabileceği anlamına gelir. Visa ile kıyaslarsak, saniyede 24,000 işlem yapabilir. Düşük işlem hızı Bitcoin’in kullanışlığının sınırlamaktadır. Bu aynı zamanda onu “store of value ” değer deposu olarak görenlerin canını sıkmaktadır.

Borsalar düşüyor ve insanlar elindeki BTC’yi çıkarmak istediklerinde yada onları başka bir hesaba havale etmek istediklerinde işlemler saatler hatta günler alabiliyor.

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/03/3.jpeg
BTC işlem ücretleri

2. Gizlilik Eksikliği

Tüm dünya sizin banka hesabınızı bilse bu hoşunuza gider mi? Ya tüm dünya onları nereye gönderdiğinizi yada nereden satın aldığınızı bilse? Bitcoin cüzdanları hash (gelişi güzel harf dizilişleri)’ne bağlıdır. Bir kişi herhangi bir yerde BTC ile işlem yaptığında gecmiş işlemleri defterde gözükür. Ne tarih değiştirilebilir nede silinebilir. Bu çok büyük güvenlik sorunudur.

3. Programlanabilirlik

Bitcoin dijital bir para olarak tasarlanmıştır. Teknoloji temel bir programa izin vermektedir. Bu akıllı otomatik sözleşme yürütme gibi daha karışık durumlarda kullanılmasına engel olmaktadır. Bu durumu bir hesap makinesinin bir bilgisayarla karşılaştırılması gibi düşünün. Programlanabilir bloklar (Ethereum en tanınmış olanı), sektörü tamamiyle değiştirme potansiyeline sahiptir.

Yeni Coinler İnanılmaz Yeni Teknolojiler Sunuyor

Bu koinler çoğu bir teknolojik sıçrayıştır ve BTC’nin mevcut özelliklerinin önüne geçmektedirler.

Aşağıdakiler en iddialı rakiplerden bazıları.

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/03/4.png
Stellar Lumens

 

Stellar Lumens (XLM)

Artıları: İnanılmaz ölçeklenebilir. Büyük ortaklıklar. Temiz kullanma durumu.

Muhtemelen Ripple başarısını herkes duymuştur. Stellar Lumens, Ripple’n daha yeni ve %100 merkezsiz versiyonudur. Ripple’n CEO’su, Ripple’daki gördüğü kusurlarları ele almak için Stellar Lumens’i kurdu. Saniyede 1000 tane işlem yapabilir ve milyonlarca doları bir kaç cent’e karşılığı transfer edebilir.

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/03/5.png
Nano

NANO (XRB)
Artılar:
Çılgınca ölçeklenebilir. Anında işlemler. Sıfır Ücret.

Nano yeni bir coin’dir. Proje blockchain uygulamalarından sonsuz derecede ölceklenmenin yolunu açmaktadır. Dünya genelinde para göndermenin anında ve ücretsiz yoludur.

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/03/6.jpeg
EOS

EOS
Artıları:
Ölçeklenebilir ve programlanabilir. Kripto dünyasında “Ethereum Katili” olarak ismi çıkmıştır. Projenin arkasındaki geliştiriciler EOS blockchain’in tamamen ölçeklenebilir ve programlanabilir olduğunu iddia ediyorlar. İşlem ücretlerini ortadan kaldıracak ve milyonlarca işlemi bir saniyede yapma yeteğine sahip olacak. Blockchain’i Nisan ayında başlıyor.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave