1xbit_headerbanner_koinmedya
Home İnceleme Coin Ripple XRP Nedir? Kapsamlı Ripple rehberi
koinmedya_brave

Ripple XRP Nedir? Kapsamlı Ripple rehberi

Ripple XRP Nedir? Kapsamlı Ripple rehberi
1
fairspin_koinmedya

Bu yazımızda ‘Ripple XRP nedir’ sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Ripple, XRP dijital para biriminin sahip olduğu şirketin adıdır. Tamamen finans dünyasına odaklanmış olan Ripple şirketi XRP tokenini dünyanın yeni uluslararası transfer parası yapmayı amaçlıyor.


 

 

Rehber İçeriği

Ripple XRP nedir? Ripple’ın kurucuları kimdir?

Ripple hem kripto paraya, hemde finansal işlemlerin için daha kolay, ucuz, şeffaf ve daha hızlı yapılabilmesi için ödeme ağ teknolojilerine odaklanan bir şirkettir. Ripple şirketinin borsalarda işlem gören kripto parası ise XRP’dir

Şirket, 2012 yılında Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından kuruldu. OpenCoin olarak piyasaya girdi ve 2015 yılında marka değişimine giderek yoluna Ripple olarak devam etti.

Ripple XRP Neden ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Ripple’nin ortaya çıkışını incelemek için kripto paraların yükselme devrine kısaca göz atmak gerekiyor. Öncü kripto para Bitcoin’in, blockchain sisteminin deneylerinden biri olarak ortaya çıktığını düşünürsek, alternatif coinlerin ortaya çıkmasının oldukça normal olduğunu anlayabiliriz.

Ayrıca bakınız: Coin ve token arasındaki fark nedir?

Üstelik Bitcoinin çıkışıyla birlikte sektördeki kullanıcıların karşılaştığı sorunlar, diğer alternatiflerin çıkmasına dayanak oluşturmuştur. Her yeni kripto para, Bitcoin’in yerine geçmek için ortaya çıktı. Bu durum ise başlarda Bitcoin madenciliği zorlaştırmış ve değersiz hale getirmiştir. İyi bir ekran kartı ve bilgisayar alan herkes, kripto para madenciliğine girmiş ve alternatifler çoğalmıştır. Oysa kimileri bu işi riskli ve kar getirmeyen bir iş olarak görüyor. Yatırım yapma konusunda geç kalanlar ise gelecekte değerlenmesini bekledikleri saklı hazinelerin peşine düşüyor.

 Bankalar Neden Ripple’ı Tercih ediyor?

Bankalar uzun süre Ripple XRP nedir sorusunun cevabını bulmaya çalıştı. Ve 2017 sonunda cevabı bulmuş olmalılar ki akın akın RipleNet ağına dahil olmaya başladılar. Çünkü Bankalar ve SWIFT sistemiyle ilgili en temel problem, işlemlerin gerçekleşmesi için bankaların dayatması olan prosedürler ve bu prosedürlerin sonucunda ortaya çıkan likidite ve kredi riskidir. İşte Ripple tam bu noktada devreye giriyor. Ripple, bankaların güvenlik kaygılarını gideren kapalı devre bir ödeme ağı yaratıyor. Bankaların işlemlerini Ripple ağı üzerinde yapması teknik olarak bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü ağ sadece transferler için bir araç olarak kullanıyor. Bu kulağa hoş gelse de, hem müşteriler, hemde kurumsal kullanıcılar için yeni teknolojilere alışmak pek kolay olmuyor. Kullanıcıların çoğu, eksikliklerini kabul etseler de, güvendikleri bir teknolojiye odaklanmayı ve eski teknolojiyi kullanmayı tercih ediyor.

Ripple’ın  Güçlü Yönleri:

  • Ripple düşük işlem maliyeti sunuyor
  • İşelem detayları sunması
  • 7/24, istediğin zaman transfer ve işlem yapabilme imkanı.
  • Her transfer işleminin maliyeti sadece  % 0,001
  • Gerçek zamanlı işlem ve ödeme imkanı sunuyor olması,

Ripple’ın  Zayıf Yönleri:

  • Şirket tarafından kontrol edilen XRP kripto para miktarı (40 MİLYAR XRP)
  • Uzun vadede işlem maliyetlerinin artış gösterme riski

Ripple’nin sunduğu çözüm; farklı defter ve ağlar arasındaki ödemeleri, küresel çapta güçlendirmek için açık ve tarafız bir protokol kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Interledger Protokolü adı verilen bu sistem sayesinde işlemler alıcı ve gönderici arasında güvenli bir şekilde sağlanıyor.

Türkiye’de Ripple Hangi Borsalardan Alınır?

Ripple, dünyada ve Türkiye’de en popüler kripto paralar arasında yer alıyor. Bundan dolayı erişimi en kolay kripto paralardan biridir. Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarının neredeyse tamamı Bitcoin ile birlikte XRP’de listeliyor. Borsalardan TL cinsinden XRP alabilme seçeneğiniz mevcut.

XRP satın alabileceğiniz Türk kripto para borsalarından bazıları.

Bitlo

Koineks

BTCTurk

paribus

koinmedya_brave
0
0
0
X