BTC : 83649 ₺ ETH : 2865 ₺ XRP : 1.882 ₺ LTC : 357.7 ₺ USDT : 7.631 ₺ XLM : 0.587 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Baltık Ülkeleri Tam Bir Kriptopara Cenneti

Baltık Ülkeleri Tam Bir Kriptopara Cenneti

Baltık Ülkeleri Tam Bir Kriptopara Cenneti
0
Kripto para birimleri henüz kapsamlı bir düzenlemenin yapılmadığı Baltık ülkelerinde popülerlik kazanmaya devam etmektedir. Gayrimenkul, online ticaret, ağırlama ve hatta sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere birden çok sektördeki işletmeler, kripto ödemelerini kabul ediyor. Bu şirketlerin bazıları küresel boyutta faliyet gösteriyor.

Bitcoin ile Devre Mülk Satın Alabilirsiniz

Kriptoparalar, Baltık ülkeleri diye adlandırılan Litvanya, Letonya ve Estonya’da daha yaygın bir şekilde kabul görüyor. Bu ülkelerde bugünlerde içtiğiniz bir fincan kahveyi bitcoin ile ödeme yapmanız özel bir şey değil. Yerel medyaya göre Kafeler, barlar, restoranlar, oteller, hediyelik eşya dükkanları ve hatta bir ortopedi kliniği artık kripto kabul ediyor.

Görünüşe göre, AB’nin Baltık Kaplanları, Avrupa’nın “Bitcoin Kaplanları” haline geliyor. Gayrimenkul, çevrimiçi ticaret, konukseverlik sektörü ve hatta sağlık hizmetleri, kripto ödemelerinden yararlanıyor. Bölgeden bazı şirketler dünya çapında hizmetlerini zaten sunuyorlar.

old-town Riga
old-town Riga

Novaya Gazeta (Yeni Gazete) , Baltık ülkelerinde kripto paralarla artık -ev,tarla ve arsa gibi taşınmaz mülk alınabiliyor. Bu konuda toplumun trendinden para kazanmak isteyen mutahitler, kripto paralarla satın alınabilecek yazlık bir bölgede bir site inşatı başlattılar.

Komşu Letonya ve Estonya’da da durum farklı değildir. Sotheby emlak piyasasında faliyet gösteren bir firmadır. Firmanın Letonya şubesi, Jūrmala şehrinde bitcoin karşılığı daireler sunuyor. Kısa bir süre önce, Estonyalı emlakçı LAAM da, Maardu kentinde, Tallinn’e arabayla 15 dakika mesafedeki daireler için kripto para birimini kabul ettiğini açıkladı. Şirket tarafından inşa edilen 44 ünitenin üçte biri zaten satıldı.

koinmedya_brave

Kriptoları Artık Alışverişlerinizde Kullanabilirsiniz

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/04/shutterstock_511879492-300x200.jpg
Vilnus

Coinmap’e göre, Tallinn’de 26, Riga’da 21 ve Vilnus’daki 30’dan fazla yer kripto ödemelerini kabul ediyor. Bitcoin ATM’leri Estonya ve Litvanya’nın başkentlerinde bulunabilir. Kripto kabulu kafeler, barlar, restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve konaklama sektörüne yoğunlaşmış durumda. Diğer sektörlerde ise hızlı bir şekilde gelişme yaşanıyor.

Yaklaşık bir ay önce, Litvanya’daki faliyet gösteren United Colors, kripto para kabul edeceğini açıkladı. Vilnius’taki moda markasının mağazaları şimdi Coppay ile bir ortaklık yoluyla bitcoin, etherium, Dash, NEM ve steem kabul etmeye başladı. Coppay- Belarus merkezli ödeme sağlayıcısı- birden fazla pazardaki verilere dayanarak bir döviz kurunu anında fiat’a dönüşüm sağlar.

Bu arada, Litvanya’da zaten Coppay’e benzer bir platform var. Yerel şirket Coingate geçtiğimiz günlerde bir Fransız online ödeme çözümleri geliştiricisi ile anlaşma imzaladı. Prestashop ile olan bu ortaklık sayesinde Litvanyalılar dünya çapında 80 bin tüccara hizmet sunmayı planlıyorlar.

Henüz Bir Düzenlenme Yapılmadı

Baltık ülkelerinin hiçbirinde henüz kapsamlı bir düzenleme yapılmamıştır. Letonya kısa bir süre önce kripto paranın vergilendirilmesi için kısmen tanınmasına çalışmıştır. Riga’daki yetkililer, bitcoin’in “değişim aracı olarak işlev görebileceğini” söyledi. Sonuç olarak, kripto para birimiyle yapılan anlaşmalardan sermaye kazançları üzerinden % 20 gelir vergisi uygulanacaktır.

estcoin
estcoin

Muhtemelen dijital olarak en gelişen Baltık ülkesi olan Estonya’dır. Ülke kendi kripto para birimini çıkarmayı düşünüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın olumsuz duruşuna rağmen Tallinn fikirden vazgeçmiş değil. Projenin arkasındaki yetkililer hâlâ bir kripto değil ancak bir token olarak “estcoin” çıkarmak için bastırıyorlar. Her halükarda, Estonya ulusal bir kriptopara için planlarını sürdürmeye devam ediyor.

Bir süredir kripto paralara karşı çıkan Litvanya’nın merkez bankası, kripto sektörünün temsilcileriyle olası bir düzenleyici çerçeve üzerinde istişarelere başladı. Bankanın yüksek rütbeli bir yöneticisi:

“Körü körüne inkar etmek, bizi hiçbir yere götürmez” dedi.